PIRTIS MIŠKE

 

  
 Nedidelės 28 kv. m bendro ploto pirties privalumai - erdvus priepirtis, estetiškas stogas, gamtos užuovėja

Statybos būdas

Statant pirtį svarbu teisingai parinkti tam tikras technines charakteristikas – pagal esamos pirties plotą parenkama tam tikros galios krosnelė, kaminas (svarbus vidinis jo skersmuo). Pirties sienoms svarbus rąstų drėgnis – 20 – 22 proc. Be to pirties statyba kiek skiriasi nuo rąstinio namo įrengimo – didesnis dėmesys skiriamas pamatams, grindų montavimui, priešgaisrinei apsaugai, elektros instaliacijai.

Nedidelė pirtis

Bendrovės „Mediniai namai“ meistrai Molėtų rajone surentė pirties pastatą ir rekomendavo savininkui atitinkamą įrangą. Ši pirtis yra 7x4 m dydžio (28 kv. m bendro ploto) vieno aukšto pastatas iš tašytų rastų, kurių skersmuo 18 cm. Bendras naudojamas plotas 25,38, tame tarpe garinė – 11 kv.m. Namas su nesudėtinga keturšlaite stogo konstrukcija. Stoge suformuoti trikampiai tūriniai stoglangiai, tad palėpėje yra galimybė įrengti poilsio kambarius. Stogas dengtas skiedromis. Vidaus apdaila – garinėje grindys iš maumedžio lentų (34x112 mm) su 2 mm tarpeliais, sienos ir lubos – lapuočio dailylentės.

 

  
 Statybai naudojami keturkampiai 18 cm pločio rąstai 

Priešgaisriniai reikalavimai

Šiuo metu Lietuvoje naujų pirčių statybą ir senų tvarkingą eksploataciją reguliuoja  Lietuvos higienos norma HN 39:2005 „Pirtys: įrengimo ir priežiūros saugos sveikatai reikalavimai", įsigaliojusi nuo 2005 08 03 d. UAB „Mediniai namai“ statomos pirtys atitinka šias normas.

 

Elektros instaliacija

Įrengiant elektros instaliaciją drėgnose patalpose, tame tarpe ir pirtyje, būtina laikytis saugumo reikalavimų. Visa elektros instaliacija ir prie jų montuojami prietaisai turi būti su apsauginiu, vandens nepraleidžiančiu apvalkalu. Siekiant išvengti iškrovos smūgio elektros prietaisų metalines detales ir dalis būtina įžeminti. Elektros laidai tiesiami tik apsaugotuose izoliaciniuose vamzdeliuose iš gofruoto polietileno. Kur įmanoma, vietoje elektros laidų reikėtų tiesti kabelius, kitaip – keliasluoksnius laidus. Vidaus instaliacijai naudotini variniai laidai nemažesni nei 1,5 kv. mm skersmens. Esant galimybei, elektros įrangą vertėtų įrengti ne drėgnose patalpose - elektrinį boilerį galima statyti priepirtyje. Drėgnose patalpose negalima montuoti rozečių ir jungiklių. Jie įtaisomi priepirtyje ir turi būti padidinto apsaugos laipsnio IP44.

 

Krosnelė

Kiekviena krosnelė gali būti pagaminta individualiai, pagal esamos saunos projektą. Krosnelė gaminama suderinus su užsakovu visas detales ir įvertinus esamus saunos projekto ypatumus. Ji gali būti kūrenama iš priepirčio arba iš saunos patalpos. Gaminama atsižvelgiant į saunos dydį (plotį ir tūrį), krosnelės stovėjimo vietą. 
Įmanomi įvairūs krosnelių pasirinkimai - krosnelės su vandens rezervuaru ar be jo. Kūrenant krosnelę, su įmontuotu  vandens rezervu (nuo 70 litrų), sušildomas jame esantis vanduo. Kitas vandens šildymo būdas - įmontuoti į krosnelės degimo kamerą gyvatuką, kurį galima sujungti su vandens rezervuaru. Vienas iš krosnelės privalumų - tai didelis akmenų kiekis, kuris užtikrina šilumą saunoje ilgą laiką. Labai patogu, kai akmenys sudedami ne tik ant krosnelės viršaus, bet ir iš šonų, kuriuos laiko metaliniai lankai. Vertėtų teirautis ir krosnelių, kurios galėtų būti komplektuojamos su stiklinėmis židinio durelėmis – ir estetiška, ir patogu prižiūrėti.
Krosneles galima pasirinkti su vidine pakura ir su pakura, esančia priepirtyje. Kiekvienas variantas turi privalumų ir trūkumų. Krosnelę kūrenant viduje - oras pirtyje geriau cirkuliuoja ir patalpa greičiau įkaista. Atnaujinimo atveju lengviau pakeisti krosnelę su vidine pakura, nei su išorine. Įrengiant krosnelę su išorine pakura sienoje, visuomet atsižvelgiama į tai, kad siena būtų nedegi (mūrinė), tik ne rąstinė ar karkasinė. Tokiu atveju rekomenduojama mūryti sienutę.

 

Garinės įrengimas

Garinės įrengimas rąstinėje pirtyje paprastesnis nei skydinėje patalpoje ar bute. Šioje pirties patalpoje nėra būtinybės izoliuoti rąstines sienas specialia folija, iškalti lentelėmis. Tačiau lubas gerai būtų izoliuoti ir pasirūpinti vėdinimo angos įrengimu. Bent vienas pirties sienos gultas turėtų būti bent 2 metrų ilgio, tam, kad galima būtų atsigulti. Patogu, jei gultai įrengti kampu, tuomet esantys pirtyje gali ir susėsti, ir atsigulti. Optimalus sodybos pirtelės dydis – apie  5 – 10 kv. m, aišku, tai priklauso nuo savininkų poreikio. Trijų lygių gultų pakopų pirties aukštis – apie 2m20cm - 2m30 cm. Gultams reikėtų naudoti liepos, juodalksnio arba drebulės medieną.

 

  
 Garinę dieną apšviečia natūrali šviesa, o vakare - dirbtinis apšvietimas. Pakura įrengta priepirtyje

Kaminas ir atstumai nuo karščio šaltinio

Kamino statyba – vienas iš atsakingiausių pirties statybos etapų. Nuo teisingo įregimo priklauso priešgaisrinė sauga, trauka, valymo patogumas. Šis statinys gali būti sumūrytas iš įprastinių molio ar silikatinių plytų (viduje rekomenduojama montuoti plieninį indėką), montuojami plieniniai dūmtraukiai (jie gali būti viduje ir išorėje), taip pat mūrijami trisluoksniai kaminai – patogūs eksploatacijoje ir nesudėtingai (o taip pat švariai) statomi. Kamino statybą reglamentuoja „Kietojo kuro šildymo krosnių pastatuose įrengimo taisyklės“. Dūmtraukių (kaminų) skerspjūviai priklauso nuo uždarojo degimo krosnių šiluminės galios ir turi būti tokie:

 

  • 140 x 140 mm - krosnių iki 3,5 kW galios;
  • 140 x 200 mm - krosnių nuo 3,5 kW iki 5,2 kW galios;
  • 140 x 270 mm - krosnių nuo 5,2 kW iki 7 kW galios.

 

Apvalių dūmtraukių (kaminų) skerspjūvio plotas neturi būti mažesnis už nurodytų stačiakampių dūmtraukių (kaminų) skerspjūvio plotą.
Degias arba sunkiai degias pastato konstrukcijas, kurios liečiasi su krosnimis, dūmtraukiais (kaminais) arba su vėdinimo kanalais šalia dūmtraukių (kaminų), reikia apsaugoti nedegių medžiagų perskyromis. Perskyros storis skaičiuojamas nuo dūmtraukio (kamino) sienutės vidinio paviršiaus. Į horizontalias perskyras negalima remti arba prie jų tvirtinti pastato konstrukcijų. Degiųjų medžiagų sienų ir pertvarų angose įrengiamų krosnių ir dūmtraukių (kaminų) perskyros patalpoje turi būti per visą krosnies ar dūmtraukio (kamino) aukštį. Perskyros storis turi būti ne mažesnis už sienos ar pertvaros storį. Plyšiai tarp perskyros ir sienos ar perdangos turi būti užtaisomi nedegiomis medžiagomis.
Nuotolis nuo dūmtraukių (kaminų) išorinio paviršiaus iki degių arba sunkiai degių stogo konstrukcijų turi būti 130 mm - nuo plytinių ir betoninių dūmtraukių (kaminų), 250 mm - nuo neizoliuotų keraminių dūmtraukių (kaminų), 130 mm - nuo izoliuotų keraminių dūmtraukių (kaminų), kurių nedegios arba sunkiai degios izoliacijos šiluminė varža būtų ne mažesnė kaip 0,3 kv. m K/W (tai atitinka medinės perdangos varžą su 150 mm izoliacine akmens vata).

 

Šviežias oras garinėje

Šviežio oro padavimas ir ventiliacija gali būti natūrali arba priverstinė. Oro padavimas įrengiamas krosnelės zonoje. Po krosnele galima įrengti natūralų oro padavimą, o virš krosnelės – priverstinį. Paduodant šviežią orą tiesiai iš lauko, kuro sąnaudos pirtelei kūrenti bus didesnės. Be to šaltas oras yra sunkus ir leidžiasi žemyn, todėl natūraliu būdu per sklendes po krosnele patekantis šaltas oras šaldys pirties grindis. Specialistai rekomenduoja įrengti oro padavimą iš lauko virš krosnelės priverstiniu būdu - leisdamasis žemyn šaltas oras maišosi su karštu pirties oru, todėl tikėtina, kad pirtelės temperatūra bus optimali.

 

      LT / EN