Maži namai I

Ar turi perspektyvą Lietuvoje „mažų namų“ idėja? (I)

  
Carterburton fotografija

   Viskas prasideda nuo idėjos. Namo statyba – ne išimtis. Jauna šeima, žmonės, pasikeitę verčiant gyvenimo aplinkybėms, piliečiai, kuriems nusišypsojo sėkmė (pavyzdžiui, loterijos bilietas nurodė į „aukso puodą“), žodžiu, visi tie, kuriuos apsėdo mintys pagerinti gyvenimo sąlygas pradeda svarstyti apie namus. Pirmiausiai, mintys būna skraidančios neaukštai („užteks ir vieno lizdelio - kambarėlio!“), vėliau pajungiamas racionalumas („gal virtuvę apjungti su svetaine?“), na, o viskas, paprastai, baigiasi svarstymais apie erdvius rūmus („o kuriame gi garaže stovės mano senų motociklų kolekcija?“). Tačiau kiek reikia šiuolaikinam žmogui, šiuolaikiškoje dinamiškoje ir minimalumą vertinančioje aplinkoje?

  
Alchemy architects fotografija

Patogus gyvenimo plotas

   Dėl optimalaus ploto keturių asmenų šeimai tenka girdėti įvairių diskusijų, samprotavimų ir ergonomikos dėsniais paremtų skaičių. Išvedus bendrą vardiklį lietuviui patogus gyventi yra dviejų aukštų namas, kurio bendras plotas apie 180 - 200 kv. m, jame yra bendra virtuvė su svetaine, dveji sanitariniai kambariai, antrame aukšte ne mažiau kaip dveji miegamieji kambariai, šalia namo terasa ir stoginė automobiliui. Tačiau tai nėra mažas namas, veikiau – tai racionalios ir ekonomiškos architektūros būstas. „Mažu namu“ drįsčiau pavadinti iki 150 kv. m pastatą, kuriame pritaikyti architektūriniai sprendimai, leidžiantys taupyti gyvenamąją erdvę, o tuo pat metu leistų jame jaustis patogiai, nevaržančiai, tai yra, paisant ergonomikos dėsnių.

  
Alchemy architects fotografija

Medžiagos – tinka visos, rekomenduotinos kokybiškos

   Nedidelių namų idėja kol kas dažniausiai siejama su karkasine ir skydine statyba. Tai aišku, nes dalį, ar net visą  pastatą, galima pagaminti gamykloje ir objekte, greitai surinkti ant išlietų pamatų. Pasaulyje populiari modulinių namų statyba – tai pilnai įrengta, dažniausiai stačiakampio formos namo detalė, kuri telpa automobilio platformoje. Iš kelių 20 - 50 kv. m modulių galima sunerti kelių kambarių ir net kelių aukštų nedidelį namą.

  
 Alchemy architects fotografija

   Nedidelius namus galima statyti pasirinkus rąstinę konstrukciją. Tai puikiai iliustruoja UAB „Mediniai namai“ pastatytas rąstinis namas Dvarčionių sodo bendrijoje. Namo projektas parengtas UAB „Architektūros estetikos studija“ (architektai A. Liola, R. Liola, E. Neniškis).

  

Mnamai fotografija ir brėžinys

   Tačiau medžiagų naudojimas, statant nedidelius namus, nėra kažkaip griežtai įspraustas į rėmus. Principai galioja tokie patys – namas turi būti šiltas, greitai pastatomas, pigus eksploatuojant.

Svarbu – netradiciniai sprendimai

   Nusprendus statyti mažą namą tenka ilgiau sėdėti prie preliminariu brėžinių ir svarstymų, kur ką patalpinti, ko atsisakyti, ką sujungti. Štai čia turėtų pasireikšti architekto kūrybingumas ir improvizacija visa galia. Kita vertus, architektūriniai sprendimai, aplinkotvarkos niuansai gimsta ne tik svarstant, kaip sutaupyti sklypo plotą ar sprendžiant, kaip čia mažiau mokėti už šilumą. Naujos idėjos ateina pradėjus mąstyti „socialiai“, kitaip tariant – su pagarba supančiam pasauliui, artimam žmogui, šalia gyvenančiam kaimynui. Žalias apželdintas stogas, geoterminis šildymas, saulės energijos panaudojimas, židinio šilumos išnaudojimas – tai sprendimai, prie kurių dažnai grįžta jaukumo ištroškę naujakuriai. Tai ypač aktualu svarstant apie „mažo namo“ statybą.
   Kitas aktualus klausimas įsivėlus į ribinius plotus - neišvengiamai ateina svarstymai apie protingą sklypo ir pastato tūrio santykį. Tenka ieškoti atsakymo kas geriau – nedideliame sklype statyti namą, kuriame tik jis ir telpa, o pro langą ranka gali paliesti tvorą, ar verčiau apsiriboti mažu namu, gal net netradicinio išplanavimo, kurti zonuojamą aplinką, kurioje tilptų ir ūkinė zoną, ir poilsio zona su lietuviško (ar japoniško) sodo užuomazgomis.
 
  

Carterburton fotografija

Maži namai pasaulyje

   Praėjusių metų vasarą elektroninis žurnalas Inhabitat pristatė mažų namų konkursą. Vertinama buvo plotas, ekologiškų medžiagų panaudojimas, pritaikomumas ir kaina. 
   Didžiausias iš konkurse pateiktų projektų  Alchemy architects architektų grupės darbas Weehouse. Šis modulinis namas yra apie 80 kv. metrų naudingo ploto. Pastato karkasui pagaminti naudojamas plienas ir medis, išplanavimas, priklausomai nuo poreikių, gali kisti. Vidaus apdailai panaudota bambuko mediena, keramika, numatytas židinys-krosnelė.

  
Alchemy architects fotografija ir brėžinys

   Architektų dirbtuvės Tumbleweed Tiny House Company siūlo apsigyventi Tiny tumbleweed house name, kuris gali būti nuo 3,7 iki 46,5 kv. metrų. Tai gali būti tiek užmiesčio vila, tiek pastoviam gyvenimui skirtas namas.

  
  
  
Tumbleweed Tiny House Company fotografija ir brėžinys

   Kanados architektai iš Sustain Design Studio į konkursą įtraukti kaip projektavimo metu nenumatantys, o statybų metu nerekomenduojantys medžiagų, turinčių kenksmingų žmogui ir aplinkai priedų. Projekte Sustain mini home -  vos du kambariai, tačiau patogaus išplanavimo ir erdvios terasos dėka naudingas plotas vizualiai padidėja kone du kartus.

  
  
Sustain Design Studio vizualizacija ir brėžinys

   Mažiausias namas, dalyvavęs konkurse - Micro-mini home, kurį suprojektavo vokiečių architektai iš  Micro compact home studijos. Šis namukas išsitenka vos 2,65 kubiniuose metruose, jo naudingas plotas apie 7 kv. m. Tačiau šiame „nykštukų“ namelyje telpa dvigulė lova, vonios kambarys, valgomasis 4-5 žmonėms, plokščias televizorius. Įsivaizduojate, koks erdvus pasirodys Jūsų 6 arų sklypas!

  
  
  
Micro compact home fotografijos

Mažas namas Lietuvoje

   Pagal Lietuvos Statybos techninį reglamentą STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ tinkamas gyvenimui būstas – „būstas, kuris tinka gyventi vienam asmeniui ar šeimai ir atitinka statybos bei specialiųjų normų (higienos, priešgaisrinės saugos ir kt.) reikalavimus ir kurio naudingasis plotas, tenkantis vienam šeimos nariui, yra didesnis kaip 14 kvadratinių metrų.“ Ar galima suprojektuoti nediduką, patogų, visiems keturiems šeimos nariams įtinkantį 56 kv. m namą?
   Kol kas Lietuvoje ypač mažai tokio tipo projektų, remiamasi daugiau pavieniais sprendimais. Brangstantys energijos resursai ir bendras pasaulinis žaliasis judėjimas visgi vers ieškoti įdomių idėjų ir kompleksinių sprendimų, jungiančių mažo namo idėją su alternatyvios energijos panaudojimu. Gal ateityje sulauksime ir nedidelių namų kvartalo – alternatyvos lietuviškos architektūros monstrams. Na, o šiandien už lango 2008 pradžia.

  
Ar taps kompaktiški namai alternatyva grėmėzdiškiems architektūros perliukams?
 Mnamai fotografijos

Vitalijus Daraselija
statyb@gmail.com

      LT / EN